Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
(€ 0,00) s DPH
  • Zobrazit

Jak třídit odpad

02.04.2014
Jak třídit odpady je hojně diskutovanou problematikou. Přibližme si trochu třídění odpadu. Co kam a jak třídit, jaké máme druhy kontejnerů,....

Třídíte? My třídíme...

Velmi časté téma hovorů bývá v dnešní době problematika třídění odpadů. Ať s příbuznými doma, s kamarády v hospodě, či s kolegy v práci se toto téma často probírá. Někdo se snaží třídit úplně vše, někdo základní odpad a stále se najdou i ti, kteří netřídí vůbec. Všichni se ale shodnou na tom, že se neorientují přesně v tom co, jak a kam třídit. Proto jsme připravili krátký článek pro rozšíření povědomí o třídení odpadu.


Třídíme plast

Žlutý kontejner na třídění odpadních plastů Nejznámějším plastem jsou rozhodně PET lahve. Další tříděné plasty jsou sáčky, tašky, fólie, polystyren, kelímky, tácky, plastové příbory, lahvičky od nejrůznější drogerie (samozřejmě řádně vyčištěné) a další výrobky z plastu.
Naopak nepatří mezi vytříděné plasty molitan, guma, pneumatiky, textil, plastové láhve od oleje, benzínu a jiných chemikálií, plastové trubky, PVC, linolea,... Obal každého výrobku pak musí být označen malým trojúhelníčkem s číslem, nebo zkratkou materiálu. Dle toho poznáme kam máme nepotřebný obal vytřídit. Mezi plasty patří následující následující značky: A jistě již každý ví, že plasty patří do žlutého kontejneru.
Znacky na třídění odpadních plastů


Třídíme papír

Modrý kontejner na třídění odpadního papíru Tříděný papír představuje více jak polovinu vstupní suroviny na výrobu nového papíru. Úspora lesů je tak zcela evidentní. Do modrého kontejneru patří novinový papír, časopisy, letáky, kartonové krabice, sešity, obaly na vajíčka, atd.
Tam kde naleznete trojúhelníček s označením PAP a čísly 20,21, nebo 22, to vše lze vhodit mezi tříděný papír. Opět bychom neměli do modrých kontejnerů na třídění vyhazovat mastný, nebo jinak chemicky znečištěný papír.
Znacky na třídění odpadního papíru


Třídíme sklo

Zelený kontejner na třídění odpadních skla Sklo se může recyklovat stále dokola. A mělo by se recyklovat co nejvíce, protože jde o produkt nerozkládající se v přírodě, takže vydrží až tisíce let. V současné době se třídí takové množství, že každá sklenička je vyrobena až ze 60 % recyklovaného skla.
Sklo máme dvojího druhu. Bílé a barevné sklo. Bílé sklo (průhledné sklenice od potravin, od nápojů,...) se vhazuje do bílých kontejnerů a barevné sklo (láhve od piva, neprůhledné láhve od potravin, okenní tabulové sklo,..)do těch zelených. Opět platí to samé jako pro již zmíněné třízené plasty a papír. Chemicky znečištěné sklo by do třízeného odpadu nemělo být vhazováno. Nepatří sem ani varné sklo, porcelán, zrcadla, zářivky, automobilové sklo, výbojky, drátosklo,...
Znacky na třídění odpadního skla


Třídíme nápojové kartony

Oranžový kontejner na třídění odpadních nápojových kartonů Nápojové kartony patří do oranžových kontejnerů. V některých městech tyto kontejnery nenaleznete. V takovém případě by měly kartony přijít do kontejnerů na plasty.
Vždy si nejdříve nastudujte co je konkrétně na kontejneru určeném pro třídění napsané. Ať zbytečně nedevalvujete práci s třídením někoho jiného. Kartony od mléka, džusů a laciného vína bývají označeny trojúhelníčkem s čísly 81, 84 a písmeny C/PAP.
Znacky na třídění odpadních nápojových kartonů


Sběrné dvory

Mimo výše zmíněných odpadů, které lze třídit do barevných kontejnerů, vznikají v domácnostech další odpady, které je také důležité třídit. Jedná se především o kovy (např. plechovky), drobné elektrospotřebiče (žehličky, mixéry,...), textil, domácí spotřebiče (ledničky, pračky,...),... Na sběr těchto odpadů v některých městech mají speciální kontejnery (drobné elektrospotřebuče,. textil,...). Pokud na to ve vašem městě kontejnery nejsou, pak pro tyto odpady slouží sběrné dvory. Stejně tomu je v případě bioodpadu, nebezpečného odpadu, velkoobjemného odpadu jako je starý nábytek, linolea, stavebí odpad,... Samostatnou kapitolu pak tvoří autovraky, které se likvidují na vrakovištích.


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Instagram Energyvita - zdravá výživa
www.energyvita.cz
Facebook Energyvita
Energyvita
Sokolská 1278
Lomnice nad Popelkou
51251
Prodejna: (+420) 776 586 002
Mobil: (+420) 605 027 980
E-Mail: info@energyvita.cz
Všechna práva vyhrazena, © 2010 - 2016 Energyvita, Jakub Němec
,
Blahodárné účinky zpracovány dle platného on hold seznamu, kontrola legisl. předp. 1x ročně)

JavaScript musí být povolen