Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
(€ 0,00) s DPH
  • Zobrazit

Jíst, či nejíst sóju?

30.10.2012
Jíst či nejist sóju?

Sója je produkt, který více než jakákoliv jiná potravina, rozděluje lidi na dvě skupiny. První věří, že sója je velmi zdravá potravina a prospěšná pro lidské tělo, naproti tomu druhá skupina se konzumaci sóji vyhýbá v maximální možné míře. Rozsoudit tyto dvě skupinky není zcela možné.


Proč jíst sóju?

Sója obsahuje všech 8 esenciálních aminokyselin potřebných k tvorbě bílkovin. Z tohoto pohledu je jednoznačně sója vyjímečná a hodnotná pro lidský organismus. Sója také obsahuje nenasycené mastné kyseliny a lecitin důležitý pro regulaci cholesterolu. Dále také mnoho vitamínů a minerálních látek a vlákniny.

Blahodárné účinky sóji jsou také bohaté. Sója působí protirakovinně, protizánětlivě, antioxidačně, detoxikačně, prospívá srdci, mozkové činnosti a trávení, udržuje hladinu cukru v krvi, může pomáhat (podobně jako ostatní luštěniny) i v regulaci diabetu.

Proč nejíst sóju?

Informace, že je sója velmi prospěšná ve stravě proudí do Evropy z asijských zemích. Bohužel né vždy se dodržuje správný recept na úpravu sóji, což může být problém.

Sója, aby byla opravdu prospěšná pro naše tělo, se totiž musí správně upravovat. To však v mimoasijských zemích a v dnešní zrychlené době není pravidlem. Moderní sójové produkty jako jsou margaríny, jogurty, sýry, čokolády, těstoviny, pomazánky, sušenky a mnoho dalších správnost úpravy sóji nemusí splňovat. V takovém případě nemusí být prospěch sóji pro naše tělo takový jaký by měl být.

Sója by se také neměla podávat malým dětem. Vysoká hladina hormonů v sóje, může být pro správný hormonální vývoj dětí škodlivá. Také může mít sója nevhodný vliv na funkci štítné žlázy a to nejen u dětí. Vědci už dokonce zjistili, že sója může mít nevhodný vliv na menstruační cyklus a plodnost žen.

Je sója prospěšná?

Z výše zmíněného je patrné, že jen těžko se dá říci, kdo má větší pravdu. V asijské kuchyni jednoznačně sója prospívá lidskému zdraví, v evropské kuchyni to tak jednoznačně tvrdit nemůžeme. Obecně bychom, ale mohli říci, že sojové boby a tradiční pokrmy ze sóji, by neměly v přiměřeném množství nijak našemu tělu uškodit, ba naopak.


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Instagram Energyvita - zdravá výživa
www.energyvita.cz
Facebook Energyvita
Energyvita
Sokolská 1278
Lomnice nad Popelkou
51251
Prodejna: (+420) 776 586 002
Mobil: (+420) 605 027 980
E-Mail: info@energyvita.cz
Všechna práva vyhrazena, © 2010 - 2016 Energyvita, Jakub Němec
,
Blahodárné účinky zpracovány dle platného on hold seznamu, kontrola legisl. předp. 1x ročně)

JavaScript musí být povolen