Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
(€ 0,00) s DPH
  • Zobrazit

Návod na klíčení semínek pro zdravý jídelníček

Nejjednodušší metodou jak začít klíčit je - ve sklenici. Budete k tomu potřebovat:

  • Sklenici – ze začátku vám bude stačit skleněná půllitrová sklenice na zavařování. Lepší je se širokým hrdlem, abyste do ní mohli strčit ruku až budete klíčky odebírat. Pokud budete chtít klíčit větší množství, zvolte i větší sklenice. Pro každý druh semene používejte jednu sklenici. Jiný druh materiálu bych nedoporučovala, protože nevíte co se například z plastových lahví může uvolňovat a při klíčení by se vše dostalo do klíčků.
  • Prodyšný netoxický materiál – pláténko, tyl, síťka proti mouchám. Tím se sklenice přikryje, aby do ní mohlo proudit dostatečné množství vzduchu.
  • Gumička – připevníme s ní látku ke sklenici.
  • Sítko – může se použít místo prodyšného materiálu a gumičky.
  • Semínka ke klíčení
Nasypeme semena do sklenice. Malá semínka například vojtěšky by měla jen pokrýt dno, velká semena př. mungo, cizrna, by měla sahat maximálně do čtvrtiny sklenice. Rostoucí klíčky nám zvětší svůj objem. Sklenici naplníme vodou cca do půlky sklenice a necháme semena nasáknout vodu. Doba namáčení je uvedena v tabulce ke klíčení semínek. Já osobně nechávám všechna semínka namočená přes noc.

 

Druhý den ráno vodu vylijeme a sklenici naplníme studenou vodou, kterou necháme chvíli přetékat (odstraňují se tím produkty vzniklé při klíčení). Poté vodu vyléváme přes pláténko, které máme připevněné na sklenici nebo přes sítko. Po promytí necháme vytéci všechnu přebytečnou vodu ze sklenice. Semena proplachujeme v zimních měsících 2krát denně a v letních měsících při velkém vedru i 3-4krát denně. Nikdy nevystavujte klíčky přímému slunci. V kombinací s teplem by se mohli klíčky uvařit.

Když jsou klíčky dostatečně veliké, můžeme je sklidit a uskladnit. Sklenici vymyjeme pro další klíčení a pláténko dáme vyprat.

Dalším způsobem návodu ke klíčení je v nakličovací misce = biomisce. Miska je vyrobena z ekologicky nezávadného materiálu – acrylskla. Jedná se o čtyři plastová plata – tři slouží ke sklíčení a do posledního pak odtéká přebytečná voda z klíčků.

Semínka necháme nejdříve nabobtnat několik hodin ve sklenici naplněné vodou. Vodu slijeme, semena dobře propláchneme, nasypeme v přiměřeném množství do nakličovacích misek a zakryjeme víkem. Dle ročního období 2-4 krát denně důkladně proplachujeme studenou vodu naléváme do horní misky a necháme ji protéci až do poslední odpadové nádoby, ze které vodu vylijeme. Aby vytekla přebytečná voda je důležité mít všechny odtékací otvory nad sebou a misku zdruhé strany podložit např. vařečkou. Současně můžeme nakličovat tři druhy semen.

Při sklizni některých klíčků je dobré odstranit a vyhodit nestravitelnou slupku. Fazole mungo, vojtěšky by měla jen pokrýt dno, velká semena př. pískavice a ředkvičky chutnají lépe oloupané. Po oloupání je budeme moci skladovat delší dobu v lednici (když se vám to nepodaří nebo zrovna na loupání nemáte náladu, můžete klíčky sníst i se slupkami). Pokud klíčky pěstujeme na šťávu, můžeme do odšťavňovače hodit i slupky. Čočku, hrách a obiloviny nemusíme před uskladněním nebo konzumací loupat – slupky mají měkké a jen obtížně oddělitelné od semene. Slupky odtraňujeme tak, že klíčky dáme do velké mísy, kterou naplníme do poloviny studenou vodou. Jemně s klíčky pohybujeme, abychom uvolnili obal semínek. Slupky budou plavat na hladině nebo klesnou ke dnu. Z hladiny je shrneme do rohu, sebereme je sítkem nebo rukou a vyhodíme či zkompostujte.

Do čisté skleněné nebo plastové nádoby s uzávěrem uložíme zbylé naklíčené rostliny, které jsme nestihli zkonzumovat a uschováme je v lednici. Klíčky, které jsou dobře vysušené a nemají zbytky semenných obalů, vydrží v lednici sedm až deset dní. Já mám zkušenosti jen se čtyřmi dny, déle nám klíčky nevydrží, protože je sníme. :)

Autor: Mgr. Blanka Němcová

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Instagram Energyvita - zdravá výživa
www.energyvita.cz
Facebook Energyvita
Energyvita
Sokolská 1278
Lomnice nad Popelkou
51251
Prodejna: (+420) 776 586 002
Mobil: (+420) 605 027 980
E-Mail: info@energyvita.cz
Všechna práva vyhrazena, © 2010 - 2016 Energyvita, Jakub Němec
,
Blahodárné účinky zpracovány dle platného on hold seznamu, kontrola legisl. předp. 1x ročně)

JavaScript musí být povolen