Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
(€ 0,00) s DPH
  • Zobrazit

Zdraví v zimě - pěstování rostlin

04.01.2014
Během podzimu většina z nás přijde o možnost využívat čerstvou českou zeleninu. Zůstane nám jedině ta supermarketová, která není tak chutná a navíc dost často je chemicky ošetřovaná. Jak si tedy zajistit čerstvé rostlinky i v zimě? Jak pěstovat pohanku, slunečnici, řeřichu? Není to ni obtížného...

Pomalu se nám blíží zimní období. Zahrádky jsou sklizené a rostliny na loukách se uložily k zimnímu spánku. Zelenina a ovoce lze sehnat jen v supermarketu, nebo je máte uloženy doma ve sklepě. Nastává čas bláta, sněhu, vše zelené je opadané nebo přikryté sněhovou peřinou. Na mě působí zima dost depresivně. Proto jsem začala pěstovat zelené rostlinky i v bytě.

Čerstvé rostlinky obsahují chlorofyl, mnoho potřebných vitamínů, minerálů a vitální energie, kterou jsou obdařeny všechny živé organismy a rostliny. Čerstvé rostlinky jsou výborný doplněk stravy. Naaranžované v pěkných květináčích budou potěšením nejen pro náš žaludek, ale i pro naše oči. Vypěstovanými rostlinami lze obohatit saláty, polévky, pečivo, placky, šťávy,...

Velmi jsem si oblíbila pěstování pohanky, slunečnice, řeřichy a klíčícího mixu (obsahuje řeřichu, ředkvičku, hořčici, vojtěšku alfalfa). Pěstování těchto rostlin je rychlé a jednoduché.


POHANKA

Pohanka je výborná obilovina neobsahující lepek. Má vysoký obsah rutinu, který zvyšuje pevnost a pružnost cévních stěn (pomáhá při bércových vředech, křečových žílách, hemeroidech). Obsahuje vitamíny skupiny B, E, K, minerály - vápník, měď, železo, hořčík, draslík, fosfor, zinek. Pohanka prospívá našemu srdci, trávení a pleti. Má detoxikační, antioxidační a protirakovinné účinky na náš organismus. Pohanka je nenáročná rostlina, která roste v jakékoliv půdě. Jak vypěstovat tuto bohatou studnici těchto cenných látek? Budeme potřebovat velký květináč (osvědčily se mi truhlíky na muškáty), neloupanou pohanku, sklenici, vodu a hlínu.

Do sklenice si nasypeme zhruba 1/4 pytlíku neloupané pohanky. Pohanku zalijeme studenou vodou a necháme 12 hodin (nejlépe přes noc) nabobtnat. Poté ji propláchneme a dalších 12 hodin zůstane bez vody ve sklenici, aby nám trochu naklíčila. Naklíčenou pohanku hustě nasypeme na hlínu v květináči. Hlínou ji přikrývat nemusíme. Zaléváme přiměřeně. Nepřeléváme, aby nám nehnili kořínky. Květináč s pohankou umístíme na teplé světlé místo. Za 10 dní můžeme začít pohanku sklízet. Odstřiháváme stonek nad kořínkem s prvními dvěma lístky. Rostlinka je křehká a svěží. Při delším růstu začne stonek tuhnout a lístky jsou chuťově kyselejší. Po sklizni vyplejeme květináč od zbytků pohanky. Hlínu v květináči můžeme použít ještě 2-3krát.


SLUNEČNICE

Další rostlinou na domácí pěstování je slunečnice. Slunečnicová semena jsou zdrojem vitamínu B6, hořčíku, antioxidantů vitaminu E a selenu, kteří neutralizují volné radikály v těle. Dále obsahují omega 6 polynenasycených mastných kyselin, jež snižují cholesterol v krvi. Působí příznivě na nervy, pokožku, snižují krevní tlak, účinkují i proti paradentóze a ateroskleróze. I z těchto bohatých semen si můžeme doma vypěstovat rostliny ke konzumaci.

Postup pěstování slunečnice je stejný jako u pohanky. Jen s tím rozdílem, že do květináče sypeme méně semen, protože rostlinka slunečnice je větší a robustnější. Zhruba za 10 dní můžeme střihat stonek s prvními dvěma lístky. Déle ji růst nenecháváme, protože stonek pak začíná dřevnatět.


ŘEŘICHA

Nejjednodušeji a nejrychleji získáme zelené rostlinky ze semen řeřichy. Tato drobná květinka je zdrojem vitaminu C, B1, beta karotenu, minerálů - draslíku, železa, hořčíku a vápníku. Působí močopudně, podporuje imunitní systém a produkci žaludečních šťáv.

K pěstování řeřichy nám stačí talíř nebo kelímek např. od lučiny či tvarohu, vata a voda. Vatu rozprostřeme na talíř, navlhčíme a hustě posypeme semínky řeřichy. Talíř umístíme na místo s dostatkem světla. Vatu udržujeme provlhčenou. Již za týden můžeme začít sklízet mladé rostlinky, které odstřiháváme nad kořínkem. Řeřicha lze pěstovat i v květináči s hlínou (hlínou ji přikrývat nemusíme). Má velmi výraznou chuť podobnou ředkvičkám.


KLÍČÍCÍ MIX

Řeřicha je obsažena i v klíčícím mixu, který navíc obsahuje ještě semena ředkvičky, vojtěšky alfa alfa a hořčici. Nejvíce se mi osvědčilo pěstování v květináči. Semínka hustě nasypeme na hlínu (nemusíme je přikrývat hlínou). Udržujeme zeminu vlhkou. Zhruba po týdnu můžeme sklízet první rostlinky. Odstřiháváme je nad kořínkem, propláchneme je a konzumujeme. Chuť všech rostlinek dohromady je velmi pikantní.Autor: Mgr.  dietolog Blanka Němcová


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Instagram Energyvita - zdravá výživa
www.energyvita.cz
Facebook Energyvita
Energyvita
Sokolská 1278
Lomnice nad Popelkou
51251
Prodejna: (+420) 776 586 002
Mobil: (+420) 605 027 980
E-Mail: info@energyvita.cz
Všechna práva vyhrazena, © 2010 - 2016 Energyvita, Jakub Němec
,
Blahodárné účinky zpracovány dle platného on hold seznamu, kontrola legisl. předp. 1x ročně)

JavaScript musí být povolen